(Ne)bezpečný internet II. "Chráňme svoje údaje"

Autor: Viliam Koza | 17.7.2017 o 20:00 | Karma článku: 8,68 | Prečítané:  112x

V tomto uponáhľanom a pretechnizovanom svete si vôbec neuvedomujeme a ani sa nezamýšľame nad tým, aké údaje skladujeme vo svojich zariadeniach a ako s nimi nakladáme. Osobné údaje sa stále dajú veľmi jednoducho zneužiť a získať.

Napriek stúpajúcim hrozbám je bezpečnostné povedomie ľudí veľmi nízke. Nevedomosť spôsobuje nezáujem, veľakrát aj ignoráciu a ľahostajnosť. Bežne zadávame svoje osobné údaje, ID čísla svojich preukazov, dátumy narodenia, adresy, a dokonca aj rodné číslo a čísla kreditných kariet, rôzne prístupové heslá do online systémov bez toho, aby sme sa nad tým zamysleli. Po našich osobných údajoch, prístupových heslách a pin kódoch automatizovane poľujú rôzne vírusy a trójske kone. My však zadávame tieto údaje aj dobrovoľne do rôznych formulárov, aj keď to nie je nevyhnutné. Čo sa týka hesiel, platí základné pravidlo, a to, že administrátor alebo správca systému od používateľa nikdy nepotrebuje, aby mu svoje heslo prezradil. Preto by ste pri rôznych registráciách nikdy nemali udávať osobné informácie, napríklad číslo kreditnej karty alebo bankové údaje. Poskytnite ich iba v prípade, ak je to opodstatnené. Nikdy nezadávajte väčšie množstvo bezpečnostných kódov, ako je nevyhnutné alebo zvyčajné, ani ďalšie prístupové parametre, ktoré ste inde nezadávali. Ak je na webovej stránke telefonický kontakt, najprv si overte, prečo od vás tieto údaje žiadajú, a či je spoločnosť vôbec reálna.

K dôležitým údajom môžeme zaradiť aj osobné bezpečnostné heslá. Heslá by nemali byť príliš jednoduché, ale ani príliš komplikované, a nemali by ste ani opakovať alebo používať rovnaké heslo vo viacerých systémoch. Heslá by mali byť ľahko zapamätateľné, aby nebolo potrebné si ich zapisovať, ale zároveň ťažko uhádnuteľné. Nemali by byť založené na báze základných osobných údajoch osoby, napríklad rodné číslo, priezvisko, meno, dátum narodenia a podobne. Ideálna minimálna dĺžka hesla je 8 – 12 znakov, pri dodržaní požiadaviek na zložitosť hesla. Je vhodné, aby heslo obsahovalo malé aj veľké písmená, číslice, ale aj aspoň jeden špeciálny znak. Je potrebné zdôrazniť, že zložitosť hesla výrazne ovplyvňuje bezpečnosť.

Existuje však aj praktická pomôcka, ako si môžeme heslo napísať napríklad na papierik a aj pri jeho strate alebo ukradnutí zaistiť, aby ostalo  bezpečné. Ak vás zaujíma, ako je to možné, navštívte môj blog alebo náš facebook NWS a čoskoro sa to dozviete :D

A heslo by ste si z času na čas, minimálne raz za rok, mali zmeniť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len naoko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?